Haiming - Rakousko

09.02.2016 09:52

Tak to máme za sebou. První návštěva studentů v rakouském Haimingu proběhla ve dnech 30.1.-5.2.2016. Cesta byla dlouhá, ale ve vlaku se to dalo zvládnout a po skoro devíti hodinách sme dorazili na nádraží Otztal Bahnhof. Tam nás čekal pan ředitel a několik učitelů společně s rodinami, ve kterých děti celý týden bydleli. 

Největší událostí bylo nedělní Schemenlaufen v Imstu. Je to průvod masek, který se datuje přibližně do 15. století a je jako jediný zapsán ve světovém dědictví Unesco. Koná se jednou za čtyři roky a je jednou z největších událostí v Tyrolsku. Zajímavostí je, že průvodu se mohou zúčastnit jenom muži. Ženy pomáhají s úpravou kostýmu, který se většinou dědí z generace na generaci. 

V průběhu týdne jsme společně pracovali na aktivitách, prezentovali plakáty s podzimními tradicemi, zvolili si logo projektu a dozvěděli se mnoho o místní kultuře. Navštívili nás experti na místní kroje, tance a další tradice a dokonce nás jeden místní tanec naučili i tančit.

Jelikož škola nemá vlastní jídelnu, o obědy jsme se starali sami po týmech. Měli jsme tak možnost ochutnat rakouskou, italskou i estonskou kuchyni, a ostatní ochutnali naši českou. 

Odpolední program byl většinou venku. Navštívili jsme místní sklad jablek (Haiming je svými jablky proslulý), viděli jsme velké, zdobené vozy připravené do průvodu, prošli jsme se po několika mostech.

Jedno odpoledne jsme strávili v Kühtei, které se nachází v nadmořské výšce 2020mnm. I když jsme se celý týden pohybovali v Tyroslkých Alpách, poprvé jsme zažili opravdový sníh. Nemohlo to skončit jinak než velkou koulovačkou a sáňkováním.

Celý jeden den jsme strávili v Innsbrucku, kde jsme navštívili výstavu Tyrolské panorama. Je to panoramatický výjev z dějin Tyrolska, bitva o nezávislost v roce 1809. Z muzea jsme se přesunuli do Olympijského parku, kde se OH konali v roce 1964, 1976. Vyvezli jsme se nahoru na skokanský můstek, kde se nám otevřel nádherný výhled na město a přilehlé hory. Trochu škoda, že nám pršelo, ale zvládli jsme to. Odpoledne jsme navštívili muzeum a slévárnu zvonů, kterou provozuje již 14 generace rodiny Grassmayr. Následovala procházka historickým centrem Innsbrucku.

Poslední den jsme dopoledne strávili v muzeu betlémů a v muzeu ve věži v městě Ötztal. Výstava zachytává okamžiky z místních dějin, do kterých se zapsal i místní rodák Matáš Bernard Braun, který dlouhé roky působil i v Čechách a je autorem tří soch na Karlově mostě.

Večer pro nás žáci a učitelé z NMS Haiming připravili program v místním kulturním domě. Viděli jsme krásná vystoupení, přehlídku krojů a my sami jsme se zapojili a předvedli scénku Hansel und Gretel. Byl to krásný rozlučkový večer, kde jsme měli možnost poděkovat se všem rodičům, učitelům a žákům za péči a za obrovskou snahu a energii, kterou do tohoto týdne vložili.